پای نتورک (Pi network) یک پروژه کلاهبرداری!

خرداد 15, 1399 changelly نظری وجود ندارد

یکی دیگر از پروژه هایی که این روزها عده زیادی را به خود جذب کرده است، پای نتورک یا ارز دیجیتال Pi است. از آنجایی که کاربران ما مکررا بیان کرده اند که جهت سرمایه گذاری به این پروژه دعوت شده اند، بر آن شدیم در این مقاله به بررسی دقیق این سایت و فعالیت های آن بپردازیم.

معرفی برنامه ارز دیجیتال Pi

پای نتورک یک شبکه استخراج ارز دیجیتال است که به کاربران اجازه ماین ارز های دیجیتال با گوشی موبایل را می دهد. طبق پروتکل های پای نتورک، شما بایستی برنامه مربوطه را از گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید و سپس با عضو گیری و افزایش زیر مجموعه خود، سرعت استخراج خود را بالا ببرید.

حال که با ماهیت این شبکه آشنا شدید، به بررسی سایت آن می پردازیم:

اگر به صفحه اصلی سایت نگاهی بندازید، با صفحه ای مانند تصویر زیر رو به رو می شوید. همانطور که ملاحظه می کنید نوشته شده است :

The first Digital currency you can mine on your phone.

این موضوع که ارز Pi اولین ارزی است که می توان آنرا به وسیله موبایل استخراج کرد، صحت ندارد. پیشتر نیز ارز های دیجیتال متفاوتی وجود داشته اند که امکان استخراج آنها با موبایل وجود داشته است. اصولا این موضوع که می توان ارز های دیجیتال را با موبایل ماین کرد، موضوع جدیدی نیست. حتی امکان استخراج بیت کوین با گوشی اندرویدی نیز فراهم است اما آیا سرعت استخراج بالاست؟! پاسخ منفی است. فرایند استخراج اگر چه روی کاغذ با هر دستگاهی و با هر توان پردازشی ممکن است اما در واقعیت سرعت پردازش بالا نیست و ارزش گذاشتن وقت و سرمایه ندارد.

پس این دروغی بیش نیست که ارز pi اولین ارز قابل استخراج با موبایل است.

پای نتورک

موضوع بعدی که در خصوص سایت ارز پای قابل بررسی است، رتبه بندی این سایت در رتبه بندی الکساست. رتبه بندی الکسا بر اساس پارامتر هایی استاندارد تمامی سایت ها را بررسی می کند و به آنها عددی نسبت می دهد. هر چه این عدد کمتر باشد، یعنی رتبه بهتری دارد.

همانطور که مشاهده می کنید بیشتر مخاطبین و بازدید کنندگان این سایت مربوط به کشور ونزوئلا (کشوری با اقتصادی ضعیف است) و البته رتبه این سایت، خیلی خوب و مطلوب نیست.

رتبه بندی الکساپای نتورک

اگر موضوع سایت و رتبه آن را نادیده بگیریم، قاعدتا باید اصول این برنامه را زیر ذره بین قرار دهیم.

وایت پیپر ارز پای، یک سند غیر فنیست که اصلا به جزییات طرح اشاره نکرده است حتی نقشه راهی که در این مقاله ذکر شده است فقط کلی گویی کرده است. این مقاله اصلا به صورت حرفه ای نگارش نشده است. آنچه به صورت مکرر به آن تاکید شده است، مقایسه ارز پای با بیت کوین است. مقایسه ای اشتباه که کاملا مشخص است که ارز پای مسیر بیت کوین را پیش نخواهد رفت.

بیت کوین در ابتدای کار خود مشخص کرده بود که تصمیم به رفع چه مسائل و مشکلاتی را دارد اما پای نتورک بدون هیچ برنامه و راه حلی صرفا خود را با بیت کوین مقایسه می کند و به این موضوع اشاره می کند که بیت کوین نیز در ابتدا بی ارزش بود اما بعد از چند سال ارزشمند شد. حال این موضوع در خصوص پای نتورک گویا قرار است تکرار شود. ( که هیچگاه تکرار نخواهد شد.)

ترجیح می دهیم در ادامه برخی از ادعا هایی که کاربران در خصوص این شبکه داشته اند را بررسی کنیم و دلایلی برای آنها ذکر کنیم :

برنامه پای نتورک بیش از سه میلیون بار در گوگل پلی دانلود شده است.

هر برنامه ای که بارها و بارها دانلود می شود به این معنا نیست که برنامه مناسب و کاربردی است. حتی ممکن است بعد از چندین بار دانلود یک برنامه از گوگل پلی پاک شود. بارها اتفاق افتاده است که برنامه ای مخرب برای مدتی در پلی استور قرار گرفته و بعد از مدتی حذف شده است. علاوه بر اینکه اساس این برنامه بر جمع آوری زیرمجموعه است، پس به همین دلیل فعالان در این مجموعه از یگران برای نصب این نرم افزار دعوت می کنند و آمار دانلود بالا می رود.

نصب و استفاده از این برنامه هیچ هزینه ای ندارد.

بله این موضوع درست است. شما برای نصب این برنامه هزینه ای پرداخت نمی کنید. اما برنامه ای نصب کرده اید که می تواند به تمامی اطلاعات موبایل شما دسترسی داشته باشد. حتی بعد ها این شرکت می تواند از موبایل شما به عنوان یک نود فعال استفاده کند و حملات DDOS مختلفی را طرح ریزی کند. همچنین ممکن است تبلیغاتی را در بخش نوتیفیکیشن موبایل به شما نشان دهد و این موضوع نوعی سو استفاده محسوب می شود. شما با نصب این برنامه اطلاعات خود را در اختیار برنامه ای قرار می دهید که می تواند با فروش آنها به موسسات تبلیغاتی کسب درآمد کند.

از سوی دیگر آیا تمام هزینه ای که مصرف می شود، هزینه های مادی است؟ اینکه شما از زمان خود برای این برنامه خرج می کنید آیا نوعی صرف هزینه محسوب نمی شود؟

دسترسی به ارز پای به اینترنت نیاز ندارد و باتری موبایل مصرف نمی شود.

در شبکه بیت کوین برای دریافت پاداش و استخراج ارز، شما نیاز به حل مسائل مبتنی بر ریاضی در شبکه ای به نام بلاک چین دارید. شبکه بلاک چین در تمامی دنیا فعالیت می کند و قاعدتا برای تایید تراکنش ها به اینترنت نیاز دارد. چطور ممکن است شما ارزی استخراج کنید در حالی که به اینترنت نیازی ندارید؟ از سوی دیگر اگر موبایل شما در حال ماین باشد، از توان پردازشی آن استفاده می شود، پس باتری موبایل نیز باید مصرف شود. حال این سوال پیش می آید که اگر ماین انجام نمی شود، عددی که در برنامه pi network نشان می دهد، چیست؟

مقدار عددی که در برنامه نشان داده می شود، مقدار ارز استخراج شده است.

اگرچه اینگونه بیان می شود که این عدد مقدار ارزی است که شما استخراج کرده اید، اما در واقع این عدد فقط به زیر مجموعه های شما بستگی دارد و اصلا مشخص نیست که آیا واقعا این مقدار ارز استخراج شده است یا خیر. از سوی دیگر فرض کنیم شما مقداری ارز Pi استخراج کرده اید، بعد از عرضه این ارز دیجیتال، تعداد بسیار زیادی کاربر وجود دارند که همگی تمایل به فروش ارز خود دارند. این موضوع سبب می شود قیمت این ارز به شدت کاهش پیدا کند.

پدیدآورندگان این پروژه از اساتید دانشگاه استنفورد هستند.

گفته می شود این سه نفر، از توسعه دهندگان Pi network هستند:

  • Nicolas Kokkalis
  • Chengdiao Fan
  • Vincent McPhillip

نفر اول لیست اگر چه دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد است اما اگر صفحه او در سایت استنفورد یا صفحه لینکدین او را دنبال کنید، متوجه می شوید که هیچ رد و نشانی از پروژه Pi network وجود ندارد.

در خصوص دو نفر دیگر هیچ صفحه ای در دانشگاه استنفورد پیدا نشد و حتی صفحات لینکدین آنها غیر فعال و غیر رسمی است. چیزی که اصلا نمی توان به آن استناد کرد.

همانطور که ملاحظه می کنید، اگر چه هنوز کلاهبردار بودن این شرکت به وضوح مشخص نشده است اما می توان نشانه هایی در این پروژه مشاهده کرد که این هشدار را به ما می دهد که با احتیاط زیاد در این شرکت سرمایه گذاری کرد و یا به توصیه ما، در این شرکت سرمایه گذاری نکرد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *